Робота у тилу: як пацієнтські організації в регіонах рятують людей

Робота у тилу: як пацієнтські організації в регіонах рятують людей

«Я відчув, що корисний своїй країні»

Андрій не міг із зброєю в руках захищати країну, але він міг волонтерити.

У хлопця ВІЛ. Про це він дізнався ще до війни. Прийняти діагноз було непросто, хоча і мав підозру. Соціальний супровід пацієнтської організації тривалістю у пів року допоміг хлопцю повернутися до життя.

«Колись допомогли мені повірити у себе, тепер допомагаю я. Коли розпочалася війна, я вже отримував життєвонеобхідні ліки, прийняв ВІЛ-позитивний статус, благополучно займався своїм бізнесом – у мене магазини одягу. Та почалася війна… Я не міг зі зброєю в руках воювати, але я міг допомагати людям. Спільно із благодійною організацією «100% ЖИТТЯ. ДНІПРО» я волонтерив. Сидіти і чекати – це не про мене. Спільно із соціальним працівником благодійної організації ми відвозили одяг у реабілітаційний центр і пораненим, згодом військовим і переселенцям. Пізніше я створив сайт для біженців з пошуком житла, забезпеченням необхідними медикаментами та іншими речами. Так я відчував, що корисний своїй країні», – ділиться Андрій.

Історія ВІЛ-позитивного Андрія – одна із багатьох, коли пацієнтські організації спільно з тими, хто раніше звертався до них сам за допомогою, нині, підтримують людей, які потерпіли від війни.

БО «100% Життя» –  найбільша пацієнтська організація в Україні, яка представлена в кожному регіоні. За рік війни організацією доставлено 38 тонн їжі до лікарень, 1 млн продуктових наборів, 17 тис сертифікатів для придбання їжі роздано у 15 областях, 6,5 тис індивідуальних аптечок передано ТрО, ЗСУ, лікарям, 6 тис бронежилетів передано для водіїв швидкої допомоги, медичних та соціальних працівників, 3 електромобілі придбано для евакуації людей, транспортування медикаментів та гуманітарної допомоги, обладнання з 4 госпіталів Донецької та Луганської областей евакуйовано, медцентр «100% Життя» у Києві став гуманітарним центром, 5 шелтерів для потребуючих організовано у Львові, Рівному, Чернівцях, Івано-Франківську, 150 портативних і класичних генераторів доставлено в регіони.

І за кожною цифрою – це велика робота з наближення перемоги, підтримка людей, які потребують медичної допомоги.

«Початок війни, я не знав, де мені отримати ліки»

Михайло пройшов безкоштовне тестування на ВІЛ завдяки працівникам проєкту HealthLink. Він був активним споживачем наркотичних речовин. Побороти цю звичку самотужки не міг.

– На жаль, усі мої зароблені гроші постійно йшли на «вуличний наркотик». Я не міг зупинитися. Навіть не знав, як… Та знайомство із соціальним працівником  БО «Чернігівська мережа» змінило моє життя. У благодійній організації мені розповіли про можливості програми замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Для мене це був останній шанс вижити і вибратися із замкнутого кола. Я пройшов усі необхідні діагностичні дослідження і почув, що в мене ВІЛ, гепатит С. Був початок війни, я не знав, де мені отримати ліки, але повертатися до колишнього життя точно не хотів. Коли почалася війна, я зрозумів, що хочу жити…, – згадує свою історію Михайло.

Благодійна організація «Чернігівська мережа»  взяла чоловіка під опіку у буквальному розумінні цього слова. Михайлу призначили антиретровірусну терапію (АРТ) і ЗПТ, поставили в чергу на отримання лікування від гепатиту С. Під час регулярних обстрілів вони продовжували працювати і допомагати потребуючим. У таких небезпечних для життя умовах працівники протягом двох днів надали лікування чоловіку, у якого щойно виявили ВІЛ та гепатит С.

«Уявлення не мав, як отримати ЗПТ і вважав це нереальним. Тепер із кожним днем відчуваю, як стан здоров’я поліпшується. Більше немає необхідності шукати «речовини», а зароблені гроші спрямовуються на потреби сім’ї», – розповідає чоловік.

У війну десятки тисяч людей з ВІЛ залишалися під загрозою переривання лікування. Тривалі повітряні тривоги та обстріли, вимушені переїзди та втрата зв’язку зі своїми лікарями, ускладнена логістика доставки препаратів, відсутність доступу до медицини на тимчасово окупованих територіях та в зонах бойових дій. Та попри все… І завдяки діяльності одного із наймасштабніших проєктів у сфері громадського здоров’я HealthLink: “Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні”, який впроваджує БО “100% ЖИТТЯ” (БО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД”) у партнерстві з МБФ “Альянс громадського здоров’я», за підтримки USAID, команда продовжила тестувати і виявляти людей з ВІЛ.

Попри складні умови роботи та зниження обсягів тестування в умовах війни, ефективність виявлення ВІЛ-позитивних людей зросла. Приблизно 83 тис осіб пройшли тестування на ВІЛ, з яких 3,2 тис осіб вперше отримали АРТ.

У цей важкий воєнний рік завдяки вражаючій координації команди «100% ЖИТТЯ» з міжнародними партнерами, близько 130 тис людей з ВІЛ забезпечені АРТ на найближчий рік, 53 млн доз препаратів доставлено в усі регіони  країни за виділені програмою PEPFAR ~$13 млн.

Вистояти, забезпечити ліками, підтримати психологічно, надати соціальний і юридичний супровід, стати сильнішими і незламними. Боротьба за життя триває у кожному куточку країни…

Чи доступне тестування на ВІЛ у війну?

Під час війни неабияк потерпіла медична сфера в цілому. Проблеми безпеки, обмежена мобільність, порушені ланцюги постачань і масове переміщення людей. Від збройних атак постійно страждають заклади охорони здоров’я, медичний транспорт, склади, і що найважливіше – персонал і пацієнти.

Оціночна сума збитків, завданих закладам охорони здоров’я, становить 1 млрд USD. Протягом воєнного року було 725 нападів на ЗОЗи, медичні склади, транспорт, постачання, 1250 ЗОЗів пошкоджені, ще 150 повністю зруйновані.

У війну лише 14,5 млн осіб потребують медичної допомоги, кожен п’ятий не може отримати необхідну медичну допомогу, у зонах активних бойових дій і на тимчасово окупованих територіях — кожен третій. Основними перешкодами є вартість лікування, нестача часу й обмежена доступність транспорту, 33% ВПО потребують лікарських засобів і медичної допомоги.

Проєкт HealthLink: “Прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІДу в Україні” для американського уряду є чи не найбільшим проєктом з тестування на ВІЛ в Україні. Уже шостий рік він впроваджується на теренах України і доводить свою дієвість, адже рятує життя людей. У війну – цей орієнтир лише посилився.

Герої нашої статті Михайло та Андрій, як і кожен третій українець/ка, дізналися про свій ВІЛ-статус завдяки проєкту.

У війну  тестування на ВІЛ доступне – його можна пройти у медичних закаладах і пацієнтських організаціях в регіонах, а також замовити оральний тест додому для самотестування на сайті https://prozdorovia.in.ua у розділі “Хочу обстежитись”

Читати у спеціальному матеріалі для ФАКТИ.ICTV Здоров’я

Читати “Рік мужності в цифрах 100% Життя”